پنتری آشپزخانه چیست و چه کاربردی دارد؟

پنتری به فضای کوچکی گفته می شود که داخل فضای آشپزخانه و یا نزدیک آن، تعبیه می شود.  هدف از طراحی این المان، قرار دادن لوازم خوراکی و مواد غذایی در ان می باشد. واژه پنتری یک کلمه فرانسوی می باشد. در واقع ایده ساخت پنتری از کشور فرانسه برخواست. چرا که در گذشته در کشور فرانسه، در فضای آشپزخانه، بخش برای نگهداری نان ساخته می شد.  این بخش دارای قفسه بندی بود و به صورت اختصاصی به منظور نگهداری نان ایجاد می شد. ما امروزه از این بخش، برای نگهداری انواع لوازم و مواد غذایی مثل حبوبات، شکر، ادویه جات، غلات و نان و‌.. استفاده می شود.

پنتری

پنتری آشپزخانه دارای چه اجزایی می باشد؟

پنتری روم در اغلب موارد، به صورت یک اتاق مزا و پارتیشن بندی شده، ساخته می شود. این مکان به منظور انباری برای قرار دادن مواد غذایی طراحی و ساخته می شود. در ساخت قفسه ها و پارتیشن های این محصول، از متریال هایی مانند ام دی اف، چوب، شیشه و… استفاده می شود. به طور معمول پنتری در مدل های مدرن و نئوکلاسیک طراحی و اجرایی می شود. مهم ترین نکته این می باشد که انتخاب نوع متریال در ساخت پنتری، در قیمت آن تاثیر بسرایی دارد.

 

تفاوت پنتری روم و کابینت پنتری در چیست؟

پنتری روم: به یک فضای مبله و قفسه بندی شده گفته می شود. از این محصول، برای نگهداری مواد غذایی در فضای داخل یا خارج آشپزخانه استفاده می شود.

پنتری کابینت: این مدل به ثورت فضایی در داخل کابینت طراحی می شود. اغلب در کنار یخچال و یا اجاق گاز طراحی و ساخته می شود. از این مدل به طور معمول برای نگهداری حبوبات و غلات و… استفاده می شود.

پنتری

فرق انباری و پنتری در چیست؟!

در گذشته برای نگهداری مواد غذایی و حجم زیاد غلات و حبوبات و… از انباری استفاده می شود.

اما امروزه با توجه به متراژ پایین اغلب خانه ها و عدم وجود انباری در این خانه ها، باید فضایی برای نگهداری مواد غذایی اضافی یا زیاد وجود داشته باشد. در نتیجه، وجود فضای کافی برای نگهداری مواد غذایی در هر خانه ای ضروری می باشد. بنابراین، با توجه به تغییر سبک زندگی انسان ها و کوچک شدن فضای خانه ها، کابینت‌پنتری و پنتری‌روم به گونه ای انباری مدرن محسوب می شود.

پنتری

کاربرد کابینت‌پنتری و پنتری‌روم در آشپزخانه

در وهله اول باید بگوییم که، مهم ترین هدف از طراحی این محصول در فضای آشپزخانه، بهره کیری و بهینه سازی حداکثری فضای داخلی آشپزخانه می باشد. از این رو، اگر در آشپزخانه، فضای کافی برای نگهداری مواد غذایی داشته باشیم، نظم و آراستگی آشپزخانه نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه آشپزخانه شما همیشه مرتب و زیبا خواهد شد. از طرفی دسترسی یه موادغذایی و لوازم مورد نیاز نیز، آسان تر خواهد شد.

 

در فضای پنتری چه وسایلی نگهداری می شود؟

در این فضا، اغلب موادی مانند برنج، شکر، سبزیجات خشک شده، کنسرو ها، تنقلات. خوراکی مانند پفک و چیپس و… قرار داده می شود. اغلب فضای پایین این محصول، به صورت کابینت زمینی، به منظور قرار دادن لوازم سنگین تر، طراحی می شود. قیمت های بالایی ان نیز، به صورت شلف طراحی و ساخته می شود و برای قرار دادن لوازم دم دستی تر و سبک تر استفاده می شود.

پنتری

تاثیر پنتری بر زیبایی و آراستگی فضای داخلی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، زیبایی فضای آشپزخانه تاثیر بسزایی در زیبایی دکوراسیون منزل دارد. از این رو، اگر در فضای آشپزخانه فضای کافی برای قرار دادن لوازم و مواد غذایی نباشد، چهره آشپزخانه، چندان زیبا نخواهد شد. از این رو با نصب پنتری‌روم یا کابینت‌پنتری، می توان نظم و آراستگی خوبی در فضا ایجاد کرد‌.

 

فضایی برای قرار دادن لوازم برقی

یکی دیگر از کاربرد های این محصول، قرار دادن لوازم برقی در ان می باشد. از انجایی که، در آشپزخانه بسیاری از لوازم برقی هستند که هر روز مورد استفاده قرار نمیگیرد. از این رو میتوان انها را در پنتری‌روم قرار داد تا جلوی دست پا نباشند و فضای آشپزخانه را شلوغ نشان ندهند. به طور معمول، لوازم برقی از قبیل قهوه ساز. غذا ساز. مخلوط کن. سبزی خرد کن. چرخ گوشت. چای ساز. مایکروویو و… را داخل این گنجه قرار می دهند. همچنین می توانید لوازمی مانند: سینی پذیرایی، قابلمه، تخته‌های خردکن و… را نیز در ان قرار داد.

پنتری

پنتری‌روم یا کابینت‌پنتری چگونه طراحی و ساخته می شود؟

اولین تصمیمی که قبل از سفارش این محصول باید بگیرید، این است که باید در مورد فضای هدف برای تعبیه این المان، تصمیم بگیرید. شما می توانید فضایی مجزا برای طراحی این محصول اختصاص دهید. همچنین میتوانید از فضای کناری یخچال و یا اجاق گاز نیز، برای ساخت آن استفاده کنید. اگر جزو کسانی هستید که آشپزخانه ای با فضای بزرگ دارید، می توانید در انتهای آشپزخانه تام فضایی مستقل برای ساخت ان در نظر بگیرید. اما اگر فضای آشپزخانه تان کمی کوچک است، فضای کناری یخچال گزینه مناسبی می باشد. بنابراین اگر هم نمی خواهید که فضای زیادی را برای این المان اختصاص دهید؛ بهترین ایده این است که این محصول را داخل کابینت و. به صورت یکپارچه طراحی کنید. در نتیجه، داخل ان را قفسه بندی کرده و پنتری اختصاصی خود را بسازید.

پنتری

نحوه انتخاب متریال و سبک مناسب با دکوراسیون فضای داخلی

قبل از هر چیز باید بگوییم که در طراحی پنتری باید به نوع دکوراسیون فضای داخلی آشپزخانه دقت کنید. سبک دکوراسیون فضای داخلی هر نوعی که باشد، مدل پنتری نیز باید بر اساس آن طراحی شود. در نتیجه به طور مثال، اگر دکوراسیون آشپزخانه شما سبک مدرن نیست و یک سبک کلاسیک دارد. باید یک پنتری‌روم یا کابینت‌پنتری کلاسیک برای آشپزخانه تان سفارش دهید. البته انتخاب نوع متریال قفسه های این المان، کاملا سلیقه ای می باشد. شما می توانید از متریال های ام دی اف، شیشه و حتی آلومینیوم برای طراحی ان استفاده کنید.

 

کلام پایانی و نحوه ثبت سفارش

در این مقاله سعی کردیم تا کابینت پنتری و انواع آن را به شما عزیزان معرفی کنیم. امیدواریم مورد پسندتان قرار گرفته باشد. شما عزیزان می توانید برای ثبت سفارش ساخت پنتری آشپزخانه ام دی اف، با شماره تماس های موجود در قسمت تماس با ما، در سایت آرکا پارتیشن تماس حاصل فرمایید. متخصصان با تجربه این مجموعه، در اسرع وقت اقدام به طراحی و ساخت سفارشتان خواهند کرد‌.

 

 

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star